2018 Results

(FINAL)

CORAL REEF SAILING APPAREL : START JUL 9 11:15:00 PDT

NAME

TYPE (RATING)

TIME/LAT/LON/DTF

ELAPSE

CORRECTED

BEHIND LEAD

DIV PLACE

PACCUP PLACE

PHRF PLACE

Green Buffalo Jim Quanci Richmond Yacht Club

Cal 40 (633)

PAU
07/22 15:21:12 HST

13d 7:06:12

10d 16:08:11

0:00:00

1

7
-1.06 D

5
-8.21 H

"Fastest Family Afloat" Prize

Bombora Rebecca Hinden Encinal Yacht Club

Express 27 (632)

PAU
07/22 20:17:13 HST

13d 12:02:13

10d 20:31:56

4:23:45

2

12
-1.24 D

8
-12.61 H

Eliana Warren Holybee

Morgan 382 (655)

PAU
07/23 15:30:04 HST

14d 7:15:04

11d 1:44:34

9:36:23

3

17
-1.46 D

12
-17.82 H

Highlander Bob Horton TYC

Cal 40 (633)

PAU
07/23 7:01:15 HST

13d 22:46:15

11d 4:42:45

12:34:34

4

22
-1.58 D

15
-20.79 H

PAU MAUI VODKA : START JUL 9 11:25:00 PDT

       

NAME

TYPE (RATING)

TIME/LAT/LON/DTF

ELAPSE

CORRECTED

BEHIND LEAD

DIV PLACE

PACCUP PLACE

PHRF PLACE

Loose Cannon Andy Goodman Richmond Yacht Club

Express 27 (622)

PAU
07/21 23:36:39 HST

12d 15:11:39

10d 7:55:38

0:00:00

1

3
-17.2 H

1

First Carl Schumacher Design; Express 27 Award; Best PHRF Performance Trophy

Motorcycle Irene Zachery Anderson Richmond Yacht CLub

Express 27 (617)

PAU
07/22 3:34:10 HST

12d 19:09:10

10d 13:19:19

5:23:41

2

5
-22.59 H

3
-5.39 H

Team Award (RYC) with Rufless & Wolfpack

Alternate Reality Darrel Jensen Sloop Tavern

Express 27 (632)

PAU
07/22 19:35:21 HST

13d 11:10:21

10d 19:50:14

11:54:36

3

11
-1.21 D

7
-11.91 H

Fired Up! John Morrison Tahoe Yacht Club

Express 27 (622)

PAU
07/22 15:41:50 HST

13d 7:16:50

10d 21:04:52

13:09:14

4

13
-1.26 D

9
-13.15 H

Best First Passage

Yeti Adam Mazurkiewicz Singlehanded Sailing Society, Richmond Yacht Club

Express 27 (617)

PAU
07/22 15:14:12 HST

13d 6:49:12

10d 22:56:40

15:01:02

5

15
-1.34 D

11
-15.02 H

The Pork Chop Express Chris Jordan SSS

Express 27 (632)

PAU
07/23 5:42:08 HST

13d 21:17:08

11d 3:58:06

20:02:28

6

20
-1.55 D

14
-20.04 H

MOUNT GAY RUM : START JUL 9 11:35:00 PDT

       

NAME

TYPE (RATING)

TIME/LAT/LON/DTF

ELAPSE

CORRECTED

BEHIND LEAD

DIV PLACE

PACCUP PLACE

PHRF PLACE

Wolfpack Melinda Erkelens RYC

MORC (575)

PAU
07/21 3:44:45 HST

11d 19:09:45

10d 11:42:00

0:00:00

1

4
-20.97 H

2
-3.77 H

Team Award (RYC) with Rufless & Motocycle Irene

Bacon Berger Mike Bacon Kaneohe Yacht Club

Antrim 27 (564)

PAU
07/21 0:58:15 HST

11d 16:23:15

10d 14:24:57

2:42:57

2

6
-23.69 H

4
-6.49 H

First Hawaiian Boat

Foamy Lester Robertson Lake Tahoe Windjammers /Richmond YC

Moore 24 (644)

PAU
07/23 0:33:57 HST

13d 15:58:57

10d 18:30:30

6:48:30

3

9
-1.16 D

6
-10.58 H

Moore 24 Perpetual trophy

Zipper Alexia Fischer Washington Yacht Club, PCYC

Santa Cruz 27 (625)

PAU
07/22 19:41:20 HST

13d 11:06:20

10d 22:51:56

11:09:56

4

14
-1.34 D

10
-14.94 H

Abstract Douglas Pihlaja CYC Portland

J105 (595)

PAU
07/22 13:39:12 HST

13d 5:04:12

11d 7:46:27

20:04:27

5

25
-1.71 D

18
-23.85 H

A Fond Le Girafon Charles Devanneaux California Yacht Club

Beneteau F3 (505)

PAU
07/20 12:59:56 HST

11d 4:24:56

11d 10:07:35

22:25:35

     

Experimental Rating - Scored Separately; First Foiling Boat; Passage Yachts Award for Best Beneteau 24-hour run

Jamani Sean Mulvihill San Francisco Yacht Club

J120 (543)

PAU
07/22 13:30:47 HST

13d 4:55:47

12d 11:27:40

1d 23:45:40

6

37
-2.86 D

28
-2.15 D

Whistler V John Parkes Royal Victoria yacht club

Ohlson 38 (653)

dnc

           

KOLEA CRUISING : START JUL 9 11:45:00 PDT

       

NAME

TYPE (RATING)

TIME/LAT/LON/DTF

ELAPSE

CORRECTED

BEHIND LEAD

DIV PLACE

   

Anais Matt Solhjem

Hanse 505 (1)

PAU
07/21 16:52:58 HST

12d 8:07:58

12d 8:07:58

0:00:00

1

   

OutreMer Emmanuel SAUQUET Presidio Yacht Club, Pacific Cup Yacht Club

Hanse 505 (1)

PAU
07/22 4:59:08 HST

12d 20:14:08

12d 20:14:08

12:06:10

2

   

Bear Boat Paul Koenig Pacific Cup Yacht Club

Jeann. Sun Odyssey 40.3 (1)

PAU
07/22 12:48:06 HST

13d 4:03:06

13d 4:03:06

19:55:08

3

   

Gusto Holm Albrecht CYC-Seattle

Swan 441 (1)

PAU
07/23 7:38:56 HST

13d 22:53:56

13d 22:53:56

1d 14:45:58

4

   

La Bonne Vie Matt Sundermier OCSC -Berkeley

Wauquiez Pretorien 35 (1)

PAU
07/23 10:41:04 HST

14d 1:56:04

14d 1:56:04

1d 17:48:06

5

   

Wavelength Bill Schwartz Berkeley Yacht Club

Beneteau 46 (1)

PAU
07/23 18:41:46 HST

14d 9:56:46

14d 9:56:46

2d 1:48:48

6

   

Blue Moon Russ Johnson Zephyr Yacht Club

Jeanneau 52.2 (1)

PAU
07/23 19:34:41 HST

14d 10:49:41

14d 10:49:41

2d 2:41:43

7

   

Lyric (Comm Vessel) John Swain Pacific Cup Yacht Club

Mason Ketch (1)

PAU
07/23 20:52:51 HST

14d 12:07:51

14d 12:07:51

2d 3:59:53

8

   

Music Jeff Michaud Sierra Point Yacht Club

Nordic 44 (1)

PAU
07/24 20:46:11 HST

15d 12:01:11

15d 12:01:11

3d 3:53:13

9

   

Edge of Moonlight Keith James N/A

Island Packet 380 (1)

PAU
07/26 5:50:10 HST

16d 21:05:10

16d 21:05:10

4d 12:57:12

10

   

Knot Behaving James Peo Pacific Cup Yacht Club

Jeanneau 379 (1)

PAU
07/27 17:54:00 HST

18d 9:09:00

18d 9:09:00

6d 1:01:02

11

   

Surya andre hilden Sierra Point Yacht Club

catamaran (1)

PAU
07/28 10:48:00 HST

19d 2:03:00

19d 2:03:00

6d 17:55:02

12

   

Cross 40 Steve Brodie Santa Rosa Sailing Club

Trimaran (1)

dnf

           

DNF; Moored at Kaneohe

Cetacea Peter Masson Pacific Cup Yacht Club

Hudson Force 50 (1)

RET (eta):23:10
37°52' 122°19' 2077nm

           

WEEMS & PLATH DIVISION : START JUL 11 13:05:00 PDT

       

NAME

TYPE (RATING)

TIME/LAT/LON/DTF

ELAPSE

CORRECTED

BEHIND LEAD

DIV PLACE

PACCUP PLACE

PHRF PLACE

Shearwater Karl Haflinger Corinthian Yacht Club Tacoma

J35 (613)

PAU
07/24 20:11:00 HST

13d 10:06:00

11d 3:29:16

0:00:00

1

19
-1.53 D

13
-19.56 H

Free Christian Doegl Inverness Yacht Club

Nautor’s Swan 46 (569)

PAU
07/24 7:25:13 HST

12d 21:20:13

11d 14:03:20

10:34:04

2

29
-1.97 D

20
-1.26 D

The Fugitive Benjamin Rummen Vancouver Rowing Club

Farr 1220 (592)

PAU
07/24 21:01:53 HST

13d 10:56:53

11d 14:18:13

10:48:57

3

30
-1.98 D

21
-1.27 D

Alessandra Casey Smith Sugar Dock

Grand Soleil 50 (556)

PAU
07/24 0:58:55 HST

12d 14:53:55

11d 15:03:43

11:34:27

4

31
-2.01 D

22
-1.3 D

Imagine Wyatt Jones Berkeley Yacht Club

Davidson 44 (583)

PAU
07/24 20:40:03 HST

13d 10:35:03

11d 18:33:20

15:04:04

5

33
-2.16 D

24
-1.44 D

Iguana Michael Eusebio Pacific Cup Yacht Club

Beneteau 411 (583)

PAU
07/25 13:58:02 HST

14d 3:53:02

12d 9:42:31

1d 6:13:15

6

36
-2.79 D

27
-2.07 D

Defiance Jack Tibbetts

Schock 41 (576)

PAU
07/27 7:13:39 HST

15d 21:08:39

14d 2:10:07

2d 22:40:51

7

 

29
-3.76 D

Angelique andy kurtz Pacific cup yacht club

Columbia 57 (569)

PAU
07/27 15:59:00 HST

16d 5:54:00

14d 14:28:19

3d 10:59:03

8

39
-4.99 D

30
-4.27 D

Venture Michael Chobotov Sausalito Yacht Club

Jeanneau 49 SO (563)

RET (eta):11:50
37°55' 122°23' 2076nm

           

Companera Paul Eichen St. Francis

Farr 44 (569)

RET (eta):9:50
32°43' 117°15' 2253nm

           

ALASKA AIRLINES DIVISION : START JUL 11 13:15:00 PDT

       

NAME

TYPE (RATING)

TIME/LAT/LON/DTF

ELAPSE

CORRECTED

BEHIND LEAD

DIV PLACE

PACCUP PLACE

PHRF PLACE

Zaff Phil Wampold Royal Victoria Yacht Club

J92 (597)

PAU
07/24 13:54:14 HST

13d 3:39:14

11d 5:35:51

0:00:00

1

23
-1.62 D

16
-21.67 H

Sweet Okole Dean Treadway Richmond Yacht Club

Custom Farr 36 (575)

PAU
07/24 3:06:48 HST

12d 16:51:48

11d 6:59:23

1:23:32

2

24
-1.68 D

17
-23.06 H

Poke & Destroy Alex Simanis Cyc Seattle/Sloop Tavern YC

Evelyn 32-2 (575)

PAU
07/24 5:48:12 HST

12d 19:33:12

11d 9:22:51

3:47:00

3

26
-1.78 D

19
-1.06 D

Mirthmaker Kirk Denebeim & Robb Daer Pacific Cup YC

Archambault 35 (584)

PAU
07/24 21:03:15 HST

13d 10:48:15

11d 18:13:59

12:38:08

4

32
-2.15 D

23
-1.43 D

Aloha Kyle Vanderspek Mission Bay Yacht Club

Hobie 33 (551)

PAU
07/24 5:09:31 HST

12d 18:54:31

11d 21:29:47

15:53:56

5

 

25
-1.57 D

Dare Dare Nicolas Thiebaud

Sun Fast 3200 (580)

PAU
07/24 23:22:08 HST

13d 13:07:08

11d 22:20:36

16:44:45

6

34
-2.32 D

26
-1.6 D

Limitless Shawn Ivie Seal Beach Yacht Club

Express 37 (592)

RET (eta):16:20
33°43' 118°17' 2211nm

           

PASHA HAWAII DIVISION : START JUL 12 13:55:00 PDT

       

NAME

TYPE (RATING)

TIME/LAT/LON/DTF

ELAPSE

CORRECTED

BEHIND LEAD

DIV PLACE

PACCUP PLACE

ORR PLACE

Rufless Rufus Sjoberg RYC

Melges 32 (0.97)

PAU
07/23 8:07:46 HST

10d 21:12:46

10d 13:22:35

0:00:00

1

10
-1.2 D

6
-1.19 D

Team Award (RYC) with Wolfpack & Motocycle Irene

J World's Hula Girl Wayne Zittel San Diego YC, San Francisco YC

Santa Cruz 50 Mod (1.034)

PAU
07/22 22:44:13 HST

10d 11:49:13

10d 20:22:56

7:00:21

2

21
-1.58 D

8
-1.48 D

Zamazaan Greg Mullins StFYC

Farr 52 (0.993)

PAU
07/23 11:25:48 HST

11d 0:30:48

10d 22:54:42

9:32:07

3

16
-1.4 D

9
-1.59 D

Equipment violation (minor)

SIX BROTHERS Chris Kramer RYC, NYYC / AYC

Columbia Carbon 32 (0.943)

PAU
07/24 6:11:35 HST

11d 19:16:35

11d 3:07:47

13:45:12

4

27
-1.88 D

10
-1.76 D

Starship Christian Berge -

Santa Cruz 52 (1.006)

PAU
07/23 18:13:05 HST

11d 7:18:05

11d 8:55:45

19:33:10

5

35
-2.39 D

11
-2 D

J World's Cazan Paul Martson San Diego YC, St Francis YC

DK 46 (1.012)

PAU
07/23 21:59:24 HST

11d 11:04:24

11d 14:22:27

1d 0:59:52

6

28
-1.94 D

12
-2.23 D

Hokulani Tracy Rogers Pacific Cup Yacht Club

J120 (0.905)

PAU
07/25 19:11:52 HST

13d 8:16:52

12d 1:51:16

1d 12:28:41

7

38
-2.92 D

13
-2.71 D

"Best Prepared" award

BMW OF SAN RAFAEL : START JUL 13 14:45:00 PDT

       

NAME

TYPE (RATING)

TIME/LAT/LON/DTF

ELAPSE

CORRECTED

BEHIND LEAD

DIV PLACE

PACCUP PLACE

ORR PLACE

Pyewacket Roy Disney Waikiki Yacht Club

Andrews 68 (1.149)

PAU
07/21 15:24:31 HST

8d 3:39:31

9d 8:48:42

0:00:00

1

 

1

Bjorn Johnson Best ORR Performance Trophy; Latitude 38 Performance Award

Prospector Shelter Isl TrnsAtlant Prtnrs SIYC/RORC/STYC/NYYC

Mills 68 (1.359)

PAU
07/20 17:45:29 HST

7d 6:00:29

9d 20:28:37

11:39:55

2

1

2
-11.67 H

Fastest Passage. Pacific Cup

Blue Michael Schoendorf South Shore Yacht Club

Riptide 41 (1.111)

PAU
07/22 10:22:10 HST

8d 22:37:10

9d 22:26:32

13:37:50

3

 

3
-13.63 H

Runaway Hector Velarde

Andrews 70 (1.251)

PAU
07/21 10:45:58 HST

7d 23:00:58

9d 22:57:40

14:08:58

4

2
-9.92 H

4
-14.15 H

Westerly Stuart Dahlgren Royal Victoria Yacht Club

Santa Cruz 70 (1.158)

PAU
07/22 8:21:03 HST

8d 20:36:03

10d 6:11:30

21:22:48

5

8
-1.07 D

5
-21.38 H

Bill Lee "Wizard" Award

Rage David Raney Corinthian Yacht Club of Portland

Wylie 70 (custom) (1.188)

PAU
07/22 9:38:55 HST

8d 21:53:55

10d 14:06:42

1d 5:18:00

6

18
-1.47 D

7
-1.22 D

TEAM TROPHY STANDINGS

CLUB

BOAT

DIV [PL] PTS

FLEET [PL] PTS

       

Richmond Yacht Club
points: 249.1

Green Buffalo

[1] 50

[7] 44.5

SIX BROTHERS

[4] 30

[27] 26.4

Loose Cannon

[1] 50

[3] 48.2

Sloop Tavern
points: 209.9

Alternate Reality

[3] 34

[11] 40.9

Zipper

[4] 32.9

[14] 38.2

Poke & Destroy

[3] 36.7

[26] 27.3

San Francisco Yacht Club
points: 152.7

Jamani

[7] 15.7

[37] 17.3

J Worlds Hula Girl

[2] 43.3

[21] 31.8

Rage

[6] 10

[18] 34.5

Richmond Yacht Club
points: 277.5

Motorcycle Irene

[2] 42

[5] 46.4

Rufless

[1] 50

[10] 41.8

Wolfpack

[1] 50

[4] 47.3

Royal Victoria Yacht Club
points: 161.6

Westerly

[5] 18

[8] 43.6

Zaff

[1] 50

[23] 30

Whistler V

[dnc] 10

[] 10

"PAU" means "finished". ETA boats are still racing. "Time Behind" is how much CORRECTED time they would need to tie the top finish corrected time.

Powered by Actinav/RegattaLog ARR version 8.07