2008


Our fifteenth race to Hawaii started in July, 2008.  68.  well-prepared boats, eager crews, and valiant skippers headed out for adventure over the longest open-water stretch in the world!

An all too short time later, maybe a week or two on the calendar, but a change of a lifetime for so many, our fleet arrived at stunning Kaneohe Bay on the North side of the island of Oahu. The Kaneohe Yacht Club, our finish line host, put on a week of welcoming parties that made us understand why Captain Cook kept coming back!

 

 

DOUBLE HANDED DIVISIONS      
Division 1Started July 14 09:50:00 HST     
Boat NameBoat TypeSkipperElapsed
Time
Corrected
Time
Division
Position
Fleet
Position
RaindropCascade 36Joby Easton12:02:53:2700:00:00:0011
First to finish, Pacific Cup Winner, Latitude 38 Trophy Winner, Navigator's Award
Plus SixteenOlson 911Paul Disario14:00:54:1501:14:32:18239
Giant SlayerSanta Cruz 27David Garman - Debra Lowell14:08:28:2402:02:42:27346
Rubicon IIIContessa 33Rod Percival14:18:33:4502:06:28:18448
includes 3 hour penalty
DartPeterson 34John Crutcher16:02:19:1503:23:25:48558
Neptune's DaughterPacific Seacraft 34Ed & Erlinda PolkenhornFNS   
after Time limit - crossed finish line on Aug. 1, 18:27:34
Division 2Started July 14 10:20:00 HST     
Boat NameBoat TypeSkipperElapsed
Time
Corrected
Time
Division
Position
Fleet
Position
Bar-ba-lootMoore 24Andrew Hamilton12:23:19:1200:00:00:0017
Alterate RealityExpress 27Darrel Jensen12:18:54:3000:07:39:48222
Moore HavocMoore 24Mark A. Moore13:14:47:2800:13:44:46330
Le Flying FishMoore 24Jean-Philippe Sirey & Stephane Plihon13:15:56:2300:14:53:41431
MirageExpress 27Terry Cobb13:17:11:4201:04:48:00542
MoonshineDog Patch 26Dylan Benjamin13:18:42:0001:05:43:48645
The ContessaSwede 55Shawn Throwe12:13:27:0601:15:34:54750
includes 1 hour penalty (self reported infraction)
EliseExpress 27Nat Criou & Nathan Bossett14:08:38:1401:21:23:32854
CREWED DIVISIONS      
Division AStarted July 14 10:05:00 HST     
Boat NameBoat TypeSkipperElapsed
Time
Corrected
Time
Division
Position
Fleet
Position
ShamanCal 40Steve Waterloo12:13:42:0400:00:00:00111
Team Trophy- Encinal Yacht Club
Green BuffaloCal 40Jim Quanci12:15:26:4500:01:44:41214
AzureCal 40Rodney Pimentel12:16:04:5300:02:22:49317
Team Trophy- Encinal Yacht Club
California GirlCal 40Timm & Victoria Lessley12:17:47:1000:05:48:36423
GaviotaCal 2-46James Partridge12:17:20:2200:06:30:48524
No Ka OiGibsea 43Phil Mummah12:19:02:3400:10:31:00629
ValisPacific Seacraft 44Paul Elliott13:02:58:3800:16:09:04736
AcaciaValiant 42Robert Hinden14:05:05:2001:17:06:46852
       
       
Division BStarted July 15 10:30:00 HST     
Boat NameBoat TypeSkipperElapsed
Time
Corrected
Time
Division
Position
Fleet
Position
Checkerd PastWyliecat 39Chris Gibbs12:00:56:1400:00:00:0018
MusicNordic 44John McCartney12:02:33:0600:03:54:52216
Team trophy- Encinal Yacht Club
CirrusStandfast 40Bill Myers12:16:41:2100:10:34:37327
Best Performance Hawaiian Boat
KokomoSabre 425Denny Flannigan12:19:55:4700:20:08:33437
GavilanWylie 39Brian Lewis13:12:00:0301:11:03:49547
CompromiseElite 37David & Sandy Englehart13:23:03:2301:18:05:39651
Pacific HghCatelina 400Andre Skarka14:08:01:1002:07:04:56756
Horizon HunterHunter 46Charlie Cooper17:03:31:1304:23:42:29859
Division CStarted July 15 10:45:00 HST     
Boat NameBoat TypeSkipperElapsed
Time
Corrected
Time
Division
Position
Fleet
Position
BulletExpress 37Michael Maloney11:15:53:5000:00:00:0014
Sweet OkoleCustom Farr 36Dean Treadway11:23:35:3100:04:49:11215
BequiaBeneteauDennis Ronk12:08:50:5300:10:37:33325
Tiki BlueBeneteau 423Gary Troxel12:05:01:5800:11:24:38426
Urban RenewalJ 35Les Vasconcellos12:16:43:4001:00:49:50541
OceanaireTayana 47Garrett Caldwell13:01:39:3501:06:18:45644
Ada HelenCatalina 42 1/2Joseph Pratt13:09:57:5901:14:37:09749
RabianJ 35Vern Zvoleff13:21:04:2602:05:10:36855
Division DStarted July 16 11:10:00 HST     
Boat NameBoat TypeSkipperElapsed
Time
Corrected
Time
Division
Position
Fleet
Position
Sleeping DragonHobie 33Dean Daniels10:17:13:5500:00:00:0012
SapphireSynergy 1000David Rasmussen10:10:13:0300:04:29:0823
Schumacher Trophy, Fastest family
ETAntrim 27Todd Hedin11:09:06:4300:06:40:4835
Summer MoonSynergy 1000Joshua Grass10:17:46:2700:12:02:32418
X-DreamX-119Steen Moller11:17:41:0000:19:51:05528
J WorldJ/120Wayne Zittel11:15:38:0601:00:42:11635
OhanaBeneteau 45F5Dean S. Hocking12:06:56:2301:05:39:28740
JamaniJ/120Sean Mulvhill12:05:16:1801:12:36:53843
Buzz OffHenderson 30Fischer / Rodriquez13:02:17:1902:18:49:54957
includes 1 hour penalty for missed report
Division EStarted July 17 11:45:00 HST     
Boat NameBoat TypeSkipperElapsed
Time
Corrected
Time
Division
Position
Fleet
Position
SabrinaCalkins 50Chris Calkins / Norm Reynolds11:00:31:2700:00:00:0019
includes 15 minute penalty (self reported infraction)
RecidivistSchumacher 39Ken Olcott10:07:28:4800:01:21:21210
Hula GirlSanta Cruz 50Paul Cayard09:01:32:5900:01:54:02313
includes 15 minute penalty (self reported infraction )
MorpheusSchumacher 50Jim Gregory09:15:27:5300:04:53:26419
XLAntrim 40Antony Barran09:12:28:1400:14:32:47532
Low Speed ChaseSydney 38James C. Bradford10:22:35:2500:14:44:28633
includes 6 hour penalty plus loss of 1 Position.
RoxanneJ-125Greg Slyngstad09:12:37:2100:16:25:24734
Division FStarted July 19 12:50:00 HST     
Boat NameBoat TypeSkipperElapsed
Time
Corrected
Time
Division
Position
Fleet
Position
Criminal MischiefR/P 45Chip Megeath08:02:27:2800:00:00:0016
VelosTanton 73Kjeld Hestehave08:17:23:3300:02:51:35212
HoluaSanta Cruz 70Brack Duker07:18:55:2100:06:50:23320
FlashTranspac 52Mark Jones/Peter Stoneberg07:17:57:4200:08:10:44421
Pegasus 50Open 50Philippe Kahn07:15:17:5000:21:36:52538
Fastest Passage, New doublehanded record
RageSunrise 70Steven Rander08:11:32:5101:21:53:23653
MULTIHULL      
MultihullStarted July 17 12:00:00 HST     
Boat NameBoat TypeSkipperElapsed
Time
Corrected
Time
Division
Position
Fleet
Position
Humdinger35 Acapella TrimaranLarry OlsenDNF