2018 Entries

Below, please see our list of entries. We welcome our "Class of 2018" to the race and look forward to a great race with them. Click on the boat name for more information about the boat, or on the division name for more information about the division overall.

DH2. Mount Gay Rum

PHRF Expected Start: Monday, July 9, 2018 - 11:35
Name Type YC / Hailing Port LOAsort descending Picture

Foamy

Lester Robertson
Moore 24
Doublehanded
Lake Tahoe Windjammers /Richmond YC
Carson City
23.75

Zipper

Alexia Fischer
Santa Cruz 27
Doublehanded
Washington Yacht Club, PCYC
Seattle, WA
27.00

Bacon Berger

Mike Bacon
Antrim 27
Doublehanded
Kaneohe Yacht Club
Kaneohe
27.00

Wolfpack

Melinda Erkelens
MORC/ Donovan 30
Doublehanded
RYC
Richmond, California
30.00

A Fond le Girafon

CHARLES DEVANNEAUX
FIGARO BENETEAU 3
Doublehanded
California Yacht Club
MARINA DEL REY
32.00

Abstract

Douglas Pihlaja
J105
Doublehanded
CYC Portland, OCSA
Portland OR
34.50

Whistler V

John Parkes
Ohlson 38
Doublehanded
Royal Victoria yacht club
Victoria, BC
39.00

Jamani

Sean Mulvihill
J120
Doublehanded
San Francisco Yacht Club
San Francisco
40.00

DH1. Pau Maui Vodka

PHRF Expected Start: Monday, July 9, 2018 - 11:25
Name Type YC / Hailing Port LOAsort descending Picture

Yeti

Adam Mazurkiewicz
Express 27
Doublehanded
Singlehanded Sailing Society, Richmond Yacht Club
Point Richmond, CA
27.00

Motorcycle Irene

Zachery Anderson
Express 27
Doublehanded
Richmond Yacht CLub, Bayview Boat Club
Richmond CA
27.00

The Pork Chop Express

Chris Jordan
Express 27
Doublehanded
SSS
San Francisco
27.00

Alternate Reality

Darrel Jensen
Express 27
Doublehanded
Sloop Tavern
Seattle, WA
27.00

Loose Cannon

Andy Goodman
Express 27
Doublehanded
Richmond Yacht Club
San Francisco
27.00

Fired Up!

John Morrison
Express 27
Doublehanded
Tahoe Yacht Club
Tahoe City, CA
27.00

A. Coral Reef Sailing Apparel

PHRF Expected Start: Monday, July 9, 2018 - 11:15
Name Type YC / Hailing Port LOAsort descending Picture

Bombora

Rebecca Hinden
Express 27
Fully Crewed
Encinal Yacht Club
Alameda, CA
27.25

Eliana

Warren Holybee
Morgan 382
Fully Crewed
Pacific Cup Yacht Club
Petaluma, CA
38.00

Green Buffalo

Jim Quanci
Cal 40
Fully Crewed
Richmond Yacht Club
San Francisco
39.20

Highlander

Bob Horton
Cal 40
Fully Crewed
TYC
San Francisco, CA
39.25

B. Weems & Plath Division

PHRF Expected Start: Wednesday, July 11, 2018 - 13:05
Name Type YC / Hailing Port LOAsort descending Picture

Zaff

Phil Wampold
J92
Fully Crewed
Royal Victoria Yacht Club
Victoria, BC
30.00

Dare Dare

Nicolas Thiebaud
Sun Fast 3200
Fully Crewed
SSS
San Francisco
33.10

Shearwater

Karl Haflinger
J35
Fully Crewed
Corinthian Yacht Club Tacoma
Vashon, WA
35.30

Sweet Okole

Dean Treadway
Custom Farr 36
Fully Crewed
Richmond Yacht Club
Richmond CA
36.10

Limitless

Shawn Ivie
Express 37
Fully Crewed
Seal Beach Yacht Club
San Pedro
37.10

Eclipse

Sandy Andersen Wertanen
Express 37
Fully Crewed
PCYC
San Francisco
37.40

The Fugitive

Benjamin Rummen
Farr 1220
Fully Crewed
Vancouver Rowing Club
Vancouver B.C.
40.00

Iguana

Michael Eusebio
Beneteau 411
Fully Crewed
Pacific Cup Yacht Club
Sausalito Yacht Harbor
41.00

D Pasha Hawaii Division

ORR Expected Start: Thursday, July 12, 2018 - 13:55
Name Type YC / Hailing Port LOAsort descending Picture

Rufless

Rufus Sjoberg
Melges 32
Fully Crewed
RYC
Richmond
31.50

SIX BROTHERS

Chris Kramer
Columbia Carbon 32
Fully Crewed
RYC
Point Richmond, CA
32.00

Hokulani

Tracy Rogers
J120
Fully Crewed
Pacific Cup Yacht Club
Redwood City, CA
40.00

Compañera

Paul Eichen
Farr 44
Fully Crewed
St. Francis
Sausalito
44.08

J World's Cazan

Paul Martson
DK 46
Fully Crewed
San Diego YC, St Francis YC
San Francisco
46.30

Alessandra

Casey Smith
Grand Soleil 50
Fully Crewed
Sugar Dock
Chicago, IL
50.88

Zamazaan

Greg Mullins
Farr 52
Fully Crewed
StFYC
San Francisco
52.00

J World's Hula Girl

Wayne Zittel
Santa Cruz 50 Mod
Fully Crewed
San Diego YC, San Francisco YC
San Francisco
52.00

Starship

Christian Berge
Santa Cruz 52
Fully Crewed
SCYC
Santa Cruz
53.00

C. Alaska Airlines Division

PHRF Expected Start: Wednesday, July 11, 2018 - 13:15
Name Type YC / Hailing Port LOAsort descending Picture

Poke & Destroy

Alex Simanis
Evelyn 32-2
Fully Crewed
Cyc Seattle/Sloop Tavern YC
Seattle, Wa
32.00

Aloha

Kyle Vanderspek
Hobie 33
Fully Crewed
Mission Bay Yacht Club
Mission Bay
33.00

Mirthmaker

Kirk Denebeim & Robb Daer
Archambault 35
Fully Crewed
Pacific Cup YC
Alta Coma, CA
34.70

Defiance

Jack Tibbetts
Schock 41
Fully Crewed
Santa Rosa Sailing Club
Richmond, CA
40.75

Imagine

Wyatt Jones
Davidson 44
Fully Crewed
Berkeley Yacht Club
San Francisco
45.40

Free

Christian Doegl
Nautor’s Swan 46
Fully Crewed
Inverness Yacht Club
San Francisco
46.09

Venture

Michael Chobotov
Jeanneau 49 Sun Odyssey
Fully Crewed
Sausalito Yacht Club
Schoonmacher Point
49.08

Angelique

andy kurtz
Columbia 57
Fully Crewed
Pacific cup yacht club
Lahaina
56.50

Kolea Cruising Division

Expected Start: Monday, July 9, 2018 - 11:45
Name Type YC / Hailing Port LOAsort descending Picture

La Bonne Vie

Matt Sundermier
Wauquiez Pretorien 35
Cruiser Division
OCSC -Berkeley
Sausalito, CA
35.00

Knot Behaving

James Peo
Jeanneau 379
Cruiser Division
Pacific Cup Yacht Club
San Francisco, CA
37.20

Bear Boat

Paul Koenig
Jeanneau Sun Odyssey 40.3
Cruiser Division
Pacific Cup Yacht Club
Danville, CA
38.50

Cross 40

Steve Brodie
Trimaran Zephyr Yacht Club
Sausalito
39.50

EDGE OF MOONLIGHT

KEITH JAMES
ISLAND PACKET 380
Cruiser Division
Desolation Sound Yacht Charters
Comox, BC
39.60

Surya

andre hilden
catamaran balena bay marina 42.00

Music

Jeff Michaud
Nordic 44
Cruiser Division
Sierra Point Yacht Club
San Francisco
43.83

Lyric

John Swain
Mason 44
Cruiser Division
The San Francisco Yacht Club, CCA
Belvedere, CA
44.00

Gusto

Holm Albrecht
Swan 441
Fully Crewed
CYC-Seattle
Seattle
44.36

Wavelength

Bill Schwartz
Beneteau 46
Cruiser Division
Pacific Cup Yacht Club
Portland, Oregon
47.25

Cetacea

Peter Masson
Hudson Force 50
Cruiser Division
Berkeley Yacht Club
San Francisco
50.00

OutreMer

Emmanuel SAUQUET
Hanse 505
Cruiser Division
N/A
Alameda marine village
50.50

Anaïs

Matt Solhjem
Hanse 505
Cruiser Division
Pacific Cup Yacht Club
Portland, Oregon
50.50

Blue Moon

Russ Johnson
Jeanneau 52.2
Cruiser Division
Presidio Yacht Club, Pacific Cup Yacht Club
San Francisco
52.00

E. BMW of San Rafael

ORR Expected Start: Friday, July 13, 2018 - 14:45
Name Type YC / Hailing Port LOAsort descending Picture

Blue

Michael Schoendorf
Riptide 41
Fully Crewed
South Shore Yacht Club
Milwaukee, Wisconsin
41.00

Pyewacket

Roy Disney
Andrews 68
Fully Crewed
Waikiki Yacht Club
Marina del Rey
68.00

Westerly

Stuart Dahlgren
Santa Cruz 70
Fully Crewed
Royal Victoria Yacht Club
Victoria, BC
68.00

Prospector

Shelter Island Transatlantic Partners
Mills 68
Fully Crewed
SIYC/RORC/STYC/NYYC
Newport RI
69.90

Runaway

Hector Velarde
Andrews 70
Fully Crewed
Club Waikiki, Lima, Peru
St John
70.00

Rage

David Raney
Wylie 70 (custom)
Fully Crewed
Corinthian Yacht Club of Portland
Portland Oregon
70.00